Reali mund ta mposht Barcelonën dhe ta fitojë La Ligën! Ja se si!

839
SHARE

Pas 33 raundeve të vështira, fundi i La Ligës është i afërt. Ekipi i Ernesto Valverde kanë udhëhequr garën nga fillimi në fund dhe nëse rezultatet shkojnë në rrugën e katalanasve këtë fundjavë, ata mund të marrin duart e tyre në trofe për herë të shtatë në 10 sezonet e fundit, përcjell orainfo.

Vetëm dy klubet e Madridit, Atletico dhe Real, mbeten matematikisht në lojë për kupë .

Në teori të paktën, megjithatë, ata ende mund të fitojnë titullin e tyre të Ligës – edhe pse kjo do të kërkonte një mrekulli të vogël.

Gjysmë-finalistët e Ligës së Kampionëve aktualisht ndjekin Barcelonën me 15 pikë, me saktësisht 15 ende në lojë për secilin nga rivalët e Clasico. Prandaj, një mbrojtje e suksesshme e titullit të Ligës është shumë e vështirë, por jo e pamundur.

Madridi në fakt do të luajë ndeshjen e tyre të fundjavës një ditë më herët se dy kandidatët e tjerë, duke u përballë Leganes në Santiago Bernabeu.

Ata duhet të fitojnë atë lojë dhe katër ndeshjet e tyre të ligës në vijim dhe shpresojnë që Barça të humbasë të gjitha ndeshjet e mbetura në mënyrë që të barazohet me rivalët e tyre të mëdhenj.

Një nga këto lojëra është Classico, që do të luhet të dielën më 6 maj në Camp Nou. Për të përfunduar mrekullinë, Madridi do të ketë nevojë për një fitore të madhe në shtëpinë e rivalëve të tyre. Duke humbur 3-0 në ndeshjen korresponduese, ata duhet ose të përputhen ose të përmirësojnë atë pikë; nëse jo, rekordi më i mirë i Barçës do t’i japë titullin edhe pa marrë një pikë të vetme.

Barça aktualisht ka një ndryshim prej 64 golave , krahasuar me rivalët e tyre 44, një boshllëk që duhet të eliminohet për të marrë titullin përsëri në Bernabeu. Së fundi, Los Blancos do të duhet të shpresojë që Atletico të bjerë të humbasë dy pikë gjatë garës.