Ja kush janë 10 pronarët më të pasur të klubeve të futbollit

103
SHARE

Shpesh kemi folur për klubet më të pasura ku të ardhurat e tyre vijnë jo vetëm nga pronarët por edhe nga skema të tjera si trofetë, sponsorat, biletat etj.

Këtë herë do flitet për pronarët më të pasur në klubet e futbollit.

‘The Mirror’ ka publikuar një listë prej 10 pronarëve më të pasur të klubeve të futbollit.

Në këtë listë janë pesë emra të pronarëve të skuadra angleze, përfshirë atë të Manchester Cityt, Chelsea dhe Tottenhamit.

Në këtë dhjetëshe nuk mungon as pronari i ri i Interit, Zhang Jindong, që drejton kompaninë Suning.

10 pronarët më të pasur të klubeve të futbollit:

Joe Lewis – Tottenham Hotspur – £3.8b bilionë

Zhan Jindang – Inter Milan – £5.2 bilionë

Shahid Khan – Fulham – £5.4 bilionë

Nasser Al-Khelaifi – PSG – £6.2 bilionë

Stan Kroenke – Arsenal – £6.4 bilionë

Roman Abramovich – Chelsea – £8.3 bilionë

Philip Anschutz – LA Galaxy – £10 bilionë

Familja Angelli – Juventus – £10.4 bilionë

Sheikh Mansour – Manchester City – £17 bilionë

Dietrich Mateschitz – New York Red Bulls – £17.8 bilionë.