“Interit nuk i mungon largimi i Lukakut apo Hakimit”

19
SHARE

Drejtori sportiv i Interit, Piero Ausilio, shpjegon se si Nerazzurrët kanë reaguar ndaj largimeve të Antonio Conte, Romelu Lukaku dhe Achraf Hakimi.

Nerazzurrët janë në krye të tabelës së Serie A, me një pikë më shumë se rivalët e tyre të qytetit Milan.

Ata kishin fituar Scudetton nën drejtimin e Antonio Conte sezonin e kaluar, por panë trajnerin e tyre fitues të titullit të largohet në fund të sezonit.

Pas tij vinin Hakimi dhe Lukaku, të cilët duhej të shiteshin për të balancuar financat e klubit.

Ata u zëvendësuan nga Denzel Dumfries dhe Edin Dzeko, ndërsa Hakan Calhanoglu u nënshkrua për të zëvendësuar Christian Eriksen, i cili do të ndërpresë kontratën e tij me Interin pasi pësoi një atak kardiak gjashtë muaj më parë.

Simone Inzaghi u emërua trajner i Interit, duke nënshkruar një kontratë dyvjeçare.

Kampionët e Serisë A jo vetëm që janë ngjitur në krye të tabelës, por janë kualifikuar në raundin e 16-të të Ligës së Kampionëve për herë të parë në dhjetë vjet.

“Ne kurrë nuk u dorëzuam. Humbja e këtyre njerëzve dukej si një mal i madh për t’u ngjitur, por gjëja e bukur e futbollit është se ai të jep gjithmonë një shans të ri, “tha Ausilio për ‘Sky Sport Italia’, cituar nga ‘Sportmediaset’.

“Situata nuk ishte aq e keqe sa përshkruhej, por humbja e Conte, Lukaku, Eriksen dhe Hakimi mund të kishte vrarë këdo, por jo Interin, nuk mund të dorëzohesh pas vështirësisë së parë”, ka përfunduar Ausilio.