Harrojeni Fekirin, ky do të jetë zëvendësuesi ideal i Coutinhos te Liverpooli

187
SHARE

Liverpool duhet ende të kërkojë zëvendësimin e Philippe Coutinho në dritaren e transferimit të janarit, transmeton Sovrani.info.

Jurgen Klopp ende nuk e ka zëvendësuar brazilianin që u iku për në Barcelonë për më shumë se 100 milionë funte në janar. Në fund të fundit, Liverpuli nuk e humbi playmakerin për pjesën e mbetur të sezonit dhe arriti në finalen e Ligës së Kampionëve, si dhe siguroi një tjetër finish në Premier Ligë. Klopp e forcoi shumë skuadrën e tij në dritaren e verës, por nuk arriti të nënshkruajë me një lojtar me cilësi ofanzive edhe pse ishte shumë afër blerjes së Nabil Fekir nga Lyoni.

Reds aktualisht janë të pamposhtur në Premier League, por kanë qenë duke luajtur larg nga më të mirët e tyre dhe mund të thuhet se Liverpooli ende duhet të nënshkruajë me një playmaker kur merkato të rihapet në janar.

Një njeri i cili duhet të mbetet në krye të listës së ngushtë të Klopp është maestro i Ajaxit Hakim Ziyech. I vlerësuar me 27 milionë funte nga Transfermarket, reprezentuesi ie Marokut ka qenë një nga interpretuesit më të qëndrueshëm në Eredivisie gjatë viteve të fundit. Ziyech ka përfunduar si asistuesi më i mirë në ligë për dy sezonet e fundit, duke krijuar 17 gola të pabesueshme për shokët e tij të ekipit vitin e kaluar.

Edhe një herë, Ziyech ka qenë në formë të lartë, duke shënuar nëntë gola dhe duke regjistruar tetë asistime në të gjitha garat tashmë këtë sezon. Krijimtaria dhe zgjuarsia e tij do të ndihmonin sulmuesit e Liverpulit të pushonin përsëri dhe t’i jepnin Liverpoolit një tjetër armë për të ndihmuar në kapjen e Manchester Cityt në garën e titullit. Akoma vetëm si 25-vjeçar, Ziyech ende duhet të arrijë lartësinë e aftësisë së tij dhe do të përmirësohej më mirë nën tutelën e Klopp-it.

Disa tifozë të Liverpulit nuk janë në gjendje të heqin vizionet për të parë Fekir në fanelën e Liverpoolit nga mendja e tyre, por transferimi i ulja e Ziyech do të ndihmonte në zhdukejn e këtyre iluzioneve në ‘Anfield Road’.