Futbollistët me probleme me zemrën sa vijnë e shtohen, mjekët zbulojnë arsyen

1268
SHARE

Nëntë vite ndajnë vdekjen e Marc-Vivien Foe nga një atak në zemër në një fushë në Lyon nga ataku në zemër i Fabrice Muamba dhe nëntë vite të tjera kaluan deri kur Christian Eriksen pësoi një atak në zemër në Euro 2020 këtë verë.

Tre nga episodet më të tmerrshme në lojë që ka parë futbolli janë shpërndarë në më shumë se 18 vjet, megjithatë problemet kardiake në futboll sa vijnë e shtohen.

Sergio Aguero është detyruar të tërhiqet nga futbolli në moshën 33-vjeçare për shkak të një aritmie, ndërkohë Victor Lindelof i Manchester United ka shfaqur probleme me zemrën.

Të dielën, pati incidente të ngjashme me mesfushorin e Napolit, Piotr Zielinski dhe Martin Terrier të Rennes. Në fillim të këtij muaji, Ricardo Gomes u rrëzua në stërvitje në Partizanin e Beogradit.

Në nëntor, trajneri i Wigan-it, Leam Richardson, iu desh t’i jepte CPR sulmuesit Charlie Wyke pasi ai iu nënshtrua arrestit kardiak në stërvitje dhe vetëm disa ditë më vonë John Fleck i Sheffield United u largua në një lojë në Reading.

Adama Traore i Sheriff Tiraspol ishte në qendër të një tjetër ngjarje gjatë ndeshjes së Ligës së Kampionëve kundër Real Madridit. Apo edhe Emil Palsson i cili luan në divizionin e dytë norvegjez dhe teknikisht ishte i vdekur për katër minuta duke risjellë në memorie edhe atë çka i ndodhi Eriksen në Euro 2020.

Vala shqetësuese e episodeve të lidhura me zemrën në futboll ka ngritur shqetësime për lidhjet me Covid-in dhe programin e vaksinimit për ta parandaluar atë.

Sidoqoftë, United lëshoi ​​një deklaratë këtë javë duke thënë se gjendja e Lindelof nuk lidhet me një shpërthim Covid në klub.

Pra, çfarë po ndodh? Profesor Sanjay Sharma, kardiologu kryesor sportiv në Mbretërinë e Bashkuar që punon me FA, si dhe me një numër klubesh të Premier League, është në gjendje t’iu përgjigjet kësaj pyetjeje.

“Është shqetësues fakti që njerëz kaq të rinj që supozohen të jenë pjesa më e shëndetshme e shoqërisë të kenë probleme kardiake. A ka ndonjë problem? A po testohen siç duhet këta njerëz? A po e bën loja? A ka diçka në ajër që të shkaktojë një rritje? Të gjithë po hidhen në përfundimin se është e lidhur me Covid-in ose, edhe më keq, se miokarditi i lidhur me vaksinën mund të jetë përgjegjës për këtë varg problemesh kardiake që po shohim te lojtarët e futbollit. Tani mund t’ju them se arresti kardiak i Eriksen nuk kishte të bënte me Covid-in apo vaksinën, as problemet e Agueros, Fleck apo Wyke. Natyrisht që ne jemi kujdesur për disa nga këta lojtarë në të kaluarën përmes programit të shfaqjes së futbollit. Aguero luajti në vendin tonë për një kohë kaq të gjatë dhe sapo u transferua në Spanjë, kështu që ju keni një ide të mirë se si dukeshin testet e tyre përpara se të ndodhte kjo. Si dikush që ka njohuri se çfarë ndodhi në të vërtetë me disa nga këta njerëz dhe sëmundjet që i prekën ata, mund t’ju them se nuk mendoj se ishte e lidhur me futbollin, por vetëm fat i keq. Vetëm këtë vit kemi pasur disa nga këto ngjarje.”

Prof Sharma beson se rritja mund të jetë për shkak të përshpejtimit të ndjeshëm të lojës që kur Foe vdiq në 2003 dhe Muamba u rrëzua në 2012.

Mund të ketë lidhje, thotë ai, me faktin se lojtarët e Premier League nuk kanë pasur pushim të mjaftueshëm sepse ata vazhduan të stërviteshin përmes bllokimit përpara Rinisjes së Projektit vitin e kaluar, ose ata në divizionet e ulëta që rifilluan pas pushimit.