Gabriel Jesus zbulon një të kaluar të hidhur kur ishte fëmijë

113
SHARE

Gabriel Jesus ka zbuluar se si ai pothuajse kishte dy këmbët e tij të thyer nga plumbat kur ai ishte një fëmijë në rritje.

Sulmuesi i Manchester City, 20 vjeç, ka qenë në formë të lartë këtë sezon për udhëheqësit e Premier League të Pep Guardiolas me tetë gola dhe dy asistime.

Por ishte duke u rritur në rrugët e Sao Paulos ku ai me të vërtetë zhvilloi aftësi që do ta kthejë atë në një nga më të mirët në botë.

Megjithatë, ai erdhi me një kosto, me talentin e tij të mahnitshëm që i hidhëronte kundërshtarët aq shumë sa donin ta “vrisnin” atë.

Duke shkruar në Tribunën e Lojtarëve, Jezui zbuloi: «Kur isha 13 vjeç, fillova të luaja me burra të rritur në Varzea.

“OK – të gjithë në São Paulo e dinë atë për të cilën po flas për momentin (dhe ndoshta vetëm filluan të qeshnin), por për të gjithë, unë do të shpjegoj …

“Varzea është një lloj basketbolli në rrugë në Amerikë, ose si ligat e futbollit gjysmë-profesional në Evropë.

“Kënetat janë të gjitha të papastërta, dhe po luani kundër marmanjo – ‘burrave të vështirë’, është e njohur për të qenë jashtëzakonisht fizike, ka pasur shumë gjëra të keqe që shkonin në fushë.”

“Unë kurrë nuk do të harroj një moment … Ne ishim duke luajtur një ndeshje shumë të rëndësishme kundër këtij ekipi të madh.”

“Ata gjithmonë do të kishin një nga skuadrat më të mira në Várzea, por ata do të ishin jashtë ligës për disa vite për arsye që nuk dëshiroja të hyja. Ka ndoshta fëmijë që po lexojnë.”

“Ky ishte viti i tyre i parë në ligë dhe ata po na luanin në lojë për t’u kualifikuar për një turne të madh.”

“Më kujtohet që të gjithë lojtarët e tyre më shikuan para ndeshjes,” Kush është ky fëmijë i vogël? A është kjo serioze? ”

“Ishte serioze.

“Katër minuta në ndeshje, kam dribluar mbrojtësin më të mirë dhe shënova një gol, dhe kujtoj që të gjithë ata që më shikojnë më pëlqejnë, OK, fëmijë, do ta bëjmë jetën tuaj ferr.”

“Kështu që ata filluan të më rrihnin sa herë që prekja topin, por ata ishin shumë të çmendur – sikur të ishin me të vërtetë pas meje për të më lënduar. Një mesfushor i shkurtër i ekipit të tyre ishte i njohur si një dhunues dhe vazhdonte të thoshte: Do të thyej këmbët nëse përpiqesh të më driblosh përsëri ‘.

“Kështu që unë e mora topin dhe e driblova sërish.

“Isha si NBA, i theva këmbët dhe e bëra të binte drejt e në b** e tij.”

“Tani ata po më vështronin sikur po më vrisnin.”

“Por, çfarë mund të them? Kur të kem topin në këmbët e mia, unë jam në një botë të ndryshme. Kështu që e kam sërish topin dhe unë kam bërë një pasim jo të dukshëm me shokun tim për një gol.”

“Turma po bëhej e çmendur.”

“Loja përfundoi 2-2, dhe ne fituam me penallti.” Ata u bënë kaq të ndezur. “Në fishkëllim, kundërshtari u kthye tek unë dhe tha:” Unë ju thashë se do të thyeja këmbët. Do t’ju shoh në parking.”

“Ai ishte serioz, ishte shumë intensiv, mbaj mend që mendova, Wow … Nuk mund të dilja nga këtu, por për fat të mirë, shokët e mi të bashkuar me mua më mbrojtën, të gjithë u mblodhën rreth meje dhe më çuan në parking pa problem.”

Çuditërisht, Jesus pastaj vazhdon të shpjegojë se si i njëjti njeri e kërcënoi t’i jepte fund karrierës së tij para se të fillonte me të vërtetë, ku u përplas me të Krishtlindjen e fundit në Brazil.