E trishtë/ Ndahet nga jeta ish-trajneri i njohur i Interit

133
SHARE

Ish-trajneri i Lazio, Napoli dhe Inter, Gigi Simoni ndërroi jetë pasi prej kohësh vuante nga një sëmundje e rëndë.

 

Në moshën 81 vjeç, Gigi Simoni, është trajneri i njohur që do të mbahet mend nga të gjithë për drejtimin e Interit në 1997/1998, apo viti i fitores në Kupën e UEFA-s dhe kokë për kokë me Juventusin.

 

Gjatë vitit 2019 Gigi Simoni pësoi një goditje në tru dhe u shtrua me urgjencë në spitalin Cisanello në Pisa.

 

Lindur në vitin 1939, ai kishte veshur fanellën e Napolit, Torinos dhe Juventusit ndër të tjerë si lojtar, përpara se të fillonte karrierën e tij si trajner në Xhenova, ku në të vërtetë ai kishte përfunduar karrierën e tij.