A e dini busti i kujt është ky?

47
SHARE

Kryeqyteti të Kosovës, Prishtinës është duke ju shtuar edhe një bust i ri në qendër të saj. Ky bust pritet që të përurohet nesër. Mirëpo a e dini se busti i kujt është ky?

Në 20-vjetorin e hyrjes së trupave të NATO-së në Kosovë, zyrtarët e lartë të shtetit të Kosovës kanë thirrur dy miqtë që kanë kontribuar për lirin e popullit të Kosovës, ish-presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA), Bill Clinton dhe ish-sekretaren e shtetit, Medelenie Albright.

Me ç’rast Albrightit i është punuar ky bust nga Luan Mulliqi, që pritet të zbulohet nesër.

Busti i Albright është vendosur tek rruga “Luan Haradinaj” ose ndryshe afër Pallatit të Rinisë. /Insajderi.com