Artikujt e Fundit

Korrupsion, ndërhyrje politike, keqpërdorime financiare – misioni me plotë skandale i EULEX-it në Kosovë

Të paktën në tri raste penale, EULEX-i kishte ndërhyrë tek gjyqtarët që të akuzuarit të shpallëshin fajtor. Ata donin, që disa politikanë të eliminoheshin nga skena politike, ani se nuk kishte prova. Një gjyqtar i EULEX-it, ka bërë akuza të...

Kreu i BQK-së tregon pse është rritur çmimi për 26% i sigurimit të veturave

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti, ka arsyetuar vendimin për rritjet e çmimit për 26% për sigurimin e veturave. Ai në një konferencë të mbajtur tha se ky vendim është marrë për të mbrojtur mbajtësit e polisave, shkruan...

BQK lë të hapur mundësin që një kompani e huaj të rishikojë çmimin e...

Banka Qendrore e Kosovës ka mbajtur një konferencë për media, rreth tarifës së vendosur nga kompanitë e sigurimeve. Me këtë rast, Guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti, tha se ky vendim është marrë “për të mbrojtur mbajtësit e polisave”. Sipas tij, këtë...

Haziri tregon arsyet e vonesave të formimit të Qeverisë së re

LDK dhe Vetëvendosje po vazhdojnë të koordinohen për krijimin e Qeverisë së re. Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Lutfi Haziri është deklaruar lidhur me vonesat për formimin e Qeverisë së ardhshme të Kosovës, në kohën kur në QNR ende...

Eksperti i ekonomisë: Taksa u përdor për të mbuluar skandalet korruptive

Që nga hyrja në fuqi e taksës 100 për qind ndaj mallrave që vijnë nga Serbia dhe Bosnja, ekspertë të ekonomisë po thonë se marrëdhëniet janë përkeqësuar me SHBA-në dhe vendet e Bashkimit Evropian. Eksperti i ekonomisë, Naim Gashi thotë...

LDK po kërkon 7 ministri dhe postin e presidentit, vjen përgjija e papritur e...

Nënkryetarja e Lëvizjes Vetëvendosje Fatmir Mullhaxha-Kollçaku, mohon se po kushtëzohen nga Lidhja Demokratike e Kosovës për ndarjen e posteve në negociatat për bashkëqeverisje. Kollçaku, i tha “Gazeta Blic” se me LDK-në, deri më tani janë dakorduar vetëm për programin qeverisëse,...

Kur do të zgjidhet kryeministër? Kjo është përgjigja e Kurtit

Zgjedhjet e 6 tetorit e nxorën fitues Albin Kurtin. Mirëpo, lideri i Vetëvendosjes nuk është i sigurt nëse do të arrijë të zgjidhet kryeministër i Kosovës gjatë këtij viti. Këtë po e zvarrisin procedurat pas ankesave në rezultatin e zgjedhjeve. https://www.youtube.com/watch?v=j-Urz8MGKtU

Kurti: Prioritet i qeverisjes së re do të jetë edukimi i hershëm

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, deklaroi se Kosova duhet të respektojë detyrimet që rrjedhin nga Konventa për të Drejtat e Njeriut dhe t’i ofrojë fëmijëve më shumë mundësi për edukim dhe mirëqenie. “Fëmijës i duhet strehimi, kujdesi nga familja,...

Kosovarëve u bëhet thirrje: Protestoni për shtrenjtimin e sigurimit të veturave

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut në Prishtinë e kundërshton rritjen e taksës për sigurim të automjeteve nga kompanitë e sigurimeve dhe përgjegjës kryesor për këtë e bën BQK-në e cila, sipas këtij këshilli...

“AKR e vetme do e kalonte pragun, por NISMA na prishi punë”

AKR është bërë “pishman” që ka shkuar në koalicion parazgjedhor me NISMAN e Fatmir Limajt. Këtë gjë e ka pohuar vetë Islam Pacolli në një intervistë të fundit. Ish-deputeti i Aleancës Kosova e Re në Kuvendin e Kosovës, Islam Pacolli, ka...